Pojazdy elektryczne w trudnych warunkach pogodowych

Sezon jesienny to pora deszczów i chłodu. Zapewne wielu z Was zastanawia się czy pojazdami elektrycznymi można bezpiecznie poruszać się w takich warunkach? W jaki sposób można przygotować się do jazdy w takich warunkach? Dzisiaj odpowiemy na te pytania!

Większość pojazdów elektrycznych nie ma najmniejszego problemu w jazdą w deszczu. Układy elektryczne są odpowiednio pozabezpieczane, aby zapobiec przedostaniu się do nich wody i nadmiernej wilgoci, więc ryzyko uszkodzenia pojazdu przez jego użytkowanie w deszczu jest bardzo małe. Podczas jazdy należy zwrócić uwagę na stan opon – w deszczu będą one miały mniejszą przyczepność niż na suchej nawierzchni, a co za tym idzie gwałtowne manewry takie jak ostre hamowanie czy gwałtowne ruszanie będą bardziej ryzykowne. W zakrętach należy zwrócić uwagę na kałuże, które mogą skrywać ubytki w jedni, a po najechaniu mogą spowodować utratę trakcji koła oraz wywrotkę. Jeżdżenie po wodzie również wymaga zwiększonej uwagi ze względu na zjawisko aquaplanningu, które może wywołać uślizgnięcie się koła oraz upadek. Dlatego należy zachować szczególną uwagę!

Takiej jazdy absolutnie nie zalecamy. Brak jakichkolwiek środków bezpieczeństwa i trudne warunki na drodze to recepta na nieszczęście

Temperatura otoczenia będzie miała wpływ na nasz pojazd. Baterie w elektrykach są podatne na zmiany temperatur, a w niższych temperaturach ich efektywność spada. Zasięgi pojazdów deklarowane przez producentów podawane są przy bateriach w temperaturze pokojowej – około 15 – 20 stopni Celsjusza. Wobec tego podczas jazdy w niższych temperaturach możemy zaobserwować spadek zasięgu.

Temperatura zewnętrzna będzie miała duży wpływ na nasz komfort jazdy, dlatego istotnym jest aby odpowiednio się ubrać. Polecamy bieliznę termoaktywną, która utrzymuje temperaturę ciała oraz zapobiega przegrzewaniu. Do tego oczywiście wodoodporna kurtka z ochraniaczami – dla naszego bezpieczeństwa. Rękawice zapobiegną wychłodzeniu i skostnieniu palców podczas jazdy. Dodatkowo w przypadku klasycznych skuterów można zaopatrzyć się w koc na nogi, który ochroni nas przed zachlapaniem i wiatrem. W przypadku motocykli rozwiązaniem będzie odzież wodoodporna, którą możemy założyć na swoją odzież, aby zabezpieczyć ją przez zamoknięciem. Nie jest ona ocieplana, dlatego warto skorzystać z bielizny termoaktywnej lub ciepłych spodni, które zapewnią nam odpowiednią temperaturę podczas jazdy.

Taka odzież oprócz ochrony przed wodą zapewni nam odpowiednią widoczność na drodze!

Mamy nadzieję, że udało nam się przybliżyć Wam charakterystykę jazdy w trudniejszych warunkach pogodowych i będziecie mogli bez obaw podróżować na swoich jednośladach niezależnie od warunków pogodowych.
Szerokości!