DC – nowa linia elektrycznych motocykli od BMW

Zeszłego lata BMW zaprezentowało koncepcję motocykla elektrycznego –
BMW Vision DC Roadster. Wtedy wszyscy traktowali to jako demonstrację swoich designerskich możliwości, ale niewiele ponad to. Jak się jednak okazuje, BMW może mieć realne plany dotyczące nowej linii motocykli elektrycznych DC.

BMW niedawno złożyło wiele zgłoszeń znaków towarowych w Niemieckim Urzędzie Patentówi Znaków Towarowych.

Aż dziewięć z tych znaków towarowych to „DC” zarejestrowane jako odnoszące się do motocykli.

Pozostałe dwa zgłoszenia obejmowały określenia CE02 i CE04, które mają być zaktualizowanymi wersjami skutera elektrycznego BMW C Evolution,vo można wnioskować po fakcie, że oba zostały zgłoszone z odniesieniem do „motocykli / skuterów”, a nie tylko motocykli .

W rzeczywistości BMW złożyło niedawno serię patentów przedstawiających zaktualizowaną wersję skutera elektrycznego BMW C Evolution, wraz ze zdejmowanym daszkiem, poduszkami powietrznymi, siedzeniem w stylu wyścigowym, aktywną aerodynamiką i innymi ważnymi ulepszeniami.

Ale główną atrakcją jest oczywiście koncepcja motocykla elektrycznego BMW Vision DC Roadster.

Konstrukcja komory akumulatora dominują duże żebra chłodzące, a także boczne wloty chłodzenia, które czerpią inspirację z silnika typu bokser od BMW.

Większość motocykli wydaje się opierać na spuściźnie projektowej BMW, co w zeszłym roku potwierdził szef działu projektowania BMW Motorrad Edgar Heinrich:

„Silnik typu bokser jest sercem BMW Motorrad – absolutnie niezłomnym ze swojego charakteru. Ale BMW Motorrad to także wizjonerskie koncepcje pojazdów o zerowej emisji. W związku z tym pojawia się jedno pytanie: co by się stało, gdybyśmy mieli wymienić silnik spalinowy na silnik elektryczny i wymagany akumulator?

Vision Bike pokazuje, w jaki sposób jesteśmy w stanie zachować tożsamość i kultowy wygląd BMW Motorrad w charakterystycznej formie, jednocześnie prezentując nowy, ekscytujący rodzaj przyjemności z jazdy. W końcu każdy, kto kiedykolwiek wypróbował to w praktyce, doskonale wie, że jazda na dwóch kołach jest równie ekscytująca, gdy jest napędzana elektrycznie! Wysoki moment obrotowy tuż przy ruszaniu zapewnia zapierające dech w piersiach przyspieszenie. To niemal brutalne dostarczanie mocy tworzy zupełnie nowe doświadczenie dynamicznej wydajności. A BMW Motorrad Vision DC Roadster nadaje temu doświadczeniu twarz ”.

 

Mimo że BMW nie wprowadziło jeszcze seryjnego motocykla elektrycznego, wygląda na to, że dość ciężko pracują nad projektem za kulisami.

Opatentowali nawet sposób bezprzewodowego ładowania motocykli elektrycznych za pomocą podpórki.

Założę się, że jeśli będziemy cierpliwie czekać, prawdopodobnie wcześniej niż później zobaczymy coś interesującego z Niemiec.