Ile kosztuje eksploatacja pojazdu elektrycznego?
Decydując się na zakup nowego pojazdu rozważamy wiele aspektów – marka, model, rocznik, przebieg. Pozwala nam to na uzyskanie pewnych wniosków, które ostatecznie doprowadzą do zakupu pojazdu, z którego mamy być zadowoleni i będzie nam służył przez kolejne lata. Wiele osób nie miało jeszcze do czynienia z pojazdami elektrycznymi i nie posiada wiedzy na temat serwisu, eksploatacji i innych istotnych zagadnień. Dlatego dzisiaj postaramy się przybliżyć Wam dlaczego posiadanie pojazdów elektrycznych się opłaca!
Pojazdy elektryczne tak naprawdę dopiero od niedawna widujemy na naszych drogach. Jest to nowe rozwiązanie na rynku i wielu klientów podchodzi do niego z dużą rezerwą.
Podobnie było z silnikami hybrydowymi, które obecnie stanowią stały punkt oferty wielu producentów samochodów. Z czasem klienci przekonali się, że jest to doskonałe rozwiązanie do poruszania się w trybie mieszanym. Do jazdy po mieście służy nam silnik elektryczny, a powyżej pewnej prędkości wspomaga on silnik spalinowy, dzięki czemu można uzyskać niskie spalanie.
Koszty eksploatacji nie odbiegają w tej chwili mocno od kosztów utrzymania konstrukcji stricte spalinowych, dzięki czemu ich popularność wzrasta a producenci ciągle rozwijają tą technologie. Ostatnią nowością są silniki typu plug-in, które mają możliwość doładowania silnika elektrycznego ze stacji ładującej, aby zapewnić pełną funkcjonalność pojazdu na kolejny dzień.
Zakup pojazdu elektrycznego wiąże się obecnie z większym wydatkiem niż w przypadku pojazdów spalinowych. Jest to pierwsza bariera, która może odstraszać klienta. Jednak za ceną takiego pojazdu stoją konkretne argumenty które sprawią, że nie zostaniemy ożenieni z kolejną skarbonką, która będzie nam sprawiała problemy.
Bardzo często koszty związane z utrzymaniem pojazdów stanowią mocny punkt przemawiający za zakupem elektryka. Wynika to z faktu, że pojazdy elektryczne są zdecydowanie prostsze w swojej konstrukcji oraz pozbawione są wielu elementów, które bywają problematyczne w konstrukcjach stricte spalinowych. Nie będziemy zmuszeni do regularnych wizyt w serwisie w celu wymiany oleju, świec, płynu chłodniczego i innych elementów eksploatacyjnych. Jedynie elementy eksploatacyjne, które nas dotyczą to płyn hamulcowy, klocki i tarcze hamulcowe oraz opony. Przy założeniu, że będziemy regularnie serwisować nasz pojazd, koszty utrzymania pojazdu spalinowego w skali roku będą zdecydowanie wyższe niż pojazdu elektrycznego.
Kolejnym ogromnym atutem elektryków jest brak kosztów związanych z paliwem. Obecnie większość pojazdów elektrycznych możemy ładować ze zwykłego gniazdka sieciowego, a cena przejechania 100 kilometrów takim pojazdem oscyluje w granicach 2 zł. Spalinowe odpowiedniki pojazdów elektrycznych uzyskują spalanie rzędu 3,5 litra na 100 km, co przy obecnych kosztach benzyny daje nam koszt około 15 zł. Oszczędność widać od razu! Warto wziąć pod uwagę zakup elektryka do lokali gastronomicznych, gdyż koszty eksploatacji elektrycznych skuterów czy motocykli pozwolą nam znacznie ograniczyć wydatki związane z ich eksploatacją oraz zapewnić bezawaryjność przez wiele kilometrów, a to przecież bardzo istotne jeżeli potencjalni klienci czekają na dostawę z naszego lokalu.
Często pojawiającym się pytaniem odnośnie elektryków jest koszt wymiany baterii. Powszechnie spotykanym rozwiązaniem są wymienne baterie, dzięki czemu jesteśmy w stanie sami wymienić zużytą baterię na nową. W takim wypadku jedynym kosztem jaki ponosimy jest koszt samej baterii. Ten z kolei jest zależny od producenta – taka wymiana może wynieść około 2 tysięcy złotych. Czy to dużo? Jeżeli myślimy o tym w kontekście jednorazowego wydatku może się wydawać że tak. Jednak baterie litowo – jonowe, które są obecnie powszechnie stosowane w elektrykach mają żywotność od 40 tysięcy kilometrów. Dlatego koszt zakupu takiej baterii jest niższy niż eksploatacja pojazdu spalinowego przez okres w jakim pokonamy taki dystans.
Istotna jest również żywotność takiego sprzętu. Producenci renomowanych pojazdów elektrycznych oferują przynajmniej dwuletnią gwarancję na silniki oraz baterie zastosowane w swoich pojazdach. Aby utrzymać niską wagę takiego pojazdu w większości z nich montuje się silniki bezszczotkowe, które słyną ze swojej bezawaryjności oraz ich wysokiego momentu obrotowego, co oferuje doskonałe osiągi podczas jazdy. Ze względu na brak szczotek, silniki te nie zużywają się tak szybko i oferują do 30% dłuższą żywotność niż ich szczotkowe odpowiedniki. Zapewnia nam to wiele kilometrów bezobsługowego cieszenia się z doznań podczas podróżowania.
Decydując się na zakup elektryka należy wziąć pod uwagę, że początkowa cena bardzo szybko zwróci nam się podczas jego eksploatacji. Kupując pojazd od sprawdzonych dealerów oraz kupując pojazdy renomowanych marek możemy być pewni, że pojazdy te będą nam służyć długo oraz nie będą stanowiły nadmiernego obciążenia dla naszego portfela. A podczas regularnego użytkowania takiego sprzętu zaczniemy zastanawiać się dlaczego tak mało osób decyduje się na jego zakup i zaczniemy je polecać naszym znajomym, do czego Was serdecznie zachęcamy!